1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 رأی 2.17 (3 آرا)

User Rating: 5 / 5

Star ActiveStar ActiveStar ActiveStar ActiveStar Active
 

 

 

تعریف

. شنت l توسط یک عمل جراحی ا برای از بین بردن فشار داخل جمجمه (داخل جمجمه) فشار ناشی از ازدیاد غیر عادی مایع (آب در مغز)انجام می شود. . مایع از بطن از مغز به درون حفره شکم و یا در موارد نادر ، به فضای پلور در قفسه سینه.

Images: تصاویر :
 
بطن های مغز
Ventricles of the brain بطن های مغز کرانیوتومی برای شنت مغزی
کرانیوتومی برای شنت مغزی Ventriculoperitoneal شنت -- سری
شنت -- سری

نام های جایگزین

شنت -- ؛ شنت معاونت

شرح

. این روش در اتاق عمل تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. فلپ در پوست سر بریده و سوراخ کوچک در جمجمه حفرکاتتر کوچک به بطن مغز منتقل می شود.

پمپ (دریچه که کنترل جریان سیالات) این است که کاتتر به نگه داشتن مایع دور از مغز وصل شده است. یکی دیگر از سوند است به پمپ متصل شده و تونل در زیر پوست ، پشت گوش ، پایین گردن و قفسه سینه و به داخل حفره صفاقی (حفره شکمی).

Indications موارد مصرف

. در هیدروسفالی ، از بطن مغز است بزرگ شوند با مایع مغزی نخاعی. این وضعیت باعث می شود که برای تبدیل شدن به بافت مغز در برابر فشرده جمجمه ، در نتیجه باعث مشکلات جدی عصبی می شود. برای تخلیه مایع اضافی و کاهش فشار در مغز می شود.شنت لازم می باشد

n در بعضی موارد ثانویه به هیدروسفالی است روند بیماری دیگری مؤثر بر مغز می شود. e یکی از نمونه های خونریزی داخل جمجمه که در آن خون به داخل بطن مغز و باعث می شود که مایع  تخلیه نمی کند . در قضایایی مانند این شنت لازم است در مایع کمک به حذف می شود برای کاهش فشار داخل جمجمه بزرگ.

Risks خطرات

: ریسک برای هر بیهوشی عبارتند از :

  • واکنش ها نسبت به داروها
  • مشکلات تنفسی

: ریسک برای هر عمل جراحی عبارتند از :

  • خونریزی
  • عفونت

عوارض متداول شنت معاونت شامل خرابی شنت یا انسداد ، عفونت. خرابی ممکن است به رشد و مرتبط با شنت باید با یک کاتتر دیگر جایگزین شوند. , . نشانه های خرابی شانت یا عفونت عبارتند از سردرد ، تب ، خواب آلودگی و تشنج .

. بنابراین خطر ابتلااندک اما بالقوه از بافت مغز که آسیب دیده و منجر به کسری بودجه عصبی وجود دارد.

انتظارات بعد از عمل

. نتیجه بعد از عمل جراحی واقعی خوب است. , هیدروسفالی اغلب به عنوان همراه  شرایطی اتفاق بیفتد ، تومور مغزی ، مننژیت ، آنسفالیت و یا خونریزی. s. این شرایط را پیش آگهی بیمار اثر بگذارد. درجه ازدیاد غیر عادی مایع قبل از عمل جراحی نیز نتیجه تاثیر گذار.است

. گروه های حمایتی برای خانواده های کودکان مبتلا به هیدروسفالی یا  بیفیدا  در بسیاری از مناطق.در دسترس هستند

Convalescence دوره نقاهت

. بیمار علائم حیاتی و وضعیت عصبی از نزدیک تحت نظر هستند. . دارو  ضد درد . وریدی مایعات و آنتی بیوتیک داده می شود. بیمار مورد پیگیری و کسب اطمینان از عملکرد مناسب شنت است.

.اغلب دو تا سه روز  بستری در بیمارستان معمولا مورد نیاز است و پس از آن بیمار ممکن است مرخص شود ، مطالعات تصویر برداری مانند سی تی اسکن ها پس از عمل جراحی انجام می شود برای تایید موقعیت خوبی از شنت و حل هیدروسفالی.

برگردان و تنظیم

محمد نورمحمدی

بیولوژیست

Tagged Under